Ознака: Роми

Македонија

Предизвици и можности за деца и млади Роми

Ромскиот образовен фонд (РЕФ), Здружението на граѓани „Ромаверзитас“, Асоцијацијата за демократски развој на Ромите „Сонце” и Ромскиот ресурсен центар ве покануваат на настан „Предизвици и можности за деца и млади […]

Избор на уредникот

Амди Бајрам смета дека е подобро тој да е претседател на ВМРО, алудирајки на наместениот конгрес и изборот на Мицкоски

Амди Барјам се исмеа, ама сериозно се исмеа со ДПМНЕ односно со изборот на Мицкоски. Како што рече во својот настап на ТВ рече дека сите тие се за него […]

Вести

Ирена Ристиќ ги навреди Ромите, но тие и возвратија

Реакција и револт на социјалните мрежи е настанот во кој Ирена Ристиќ сакајќи да се  прикаже како љубител на заштита на животните ги навреди сите Роми. Всушност таа акцентираше во врска […]

Вести

Ромите со писмо до Заев изразуваат незадоволство и бараат реакција од Самка Ибраимовски

Ромски невладини огранизации, активисти и интелектуалци преку отворено писмо ги изразија нивното незадоволство до премиерот Зоран Заев, затоа што меѓу предложените заменици-министри нема ниту еден припадник на ромската заедница.„Здруженијата на […]

Вести

Ромите во одбрана на Македонија: Со албанската платформа се загрозува суверенитетот и унитарниот карактер на државата

Со албанската платформа се загрозува суверенитетот и унитарниот карактер на државата, истакна вчера припадничката од ромска нациуоналност, Адријана Бекир која е дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.-Република Македонија треба […]

Вести

Ромите сакаат да има попис на населението во Македонија

Предлог законот за употреба на албанскиот јазик дава привилегии и унапредување само на една етничка заедница. Затоа цениме дека овој закон излегува од рамката на граѓански и демократски концепт што […]

Вести

Студентите Роми до 3 февруари може да аплицираат за стипендии

Министерството за образование и наука објави нов конкурс за доделување на нови 50 стипендии за студентите Роми запишани на додипломски студии од прв циклус и на студентите запишани во втора […]

Вести

Ромите целосно му го свртеа грбот на Зоран Заев и СДСМ

Ромите целосно му го свртеа грбот на Зоран Заев и СДСМ. Најголемата македонска опозициска партија покрај тоа што остана без ниту една партија претставник на Ромите во опозициската коалиција, туку […]