Ознака: УХМР

Вести

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Испланирајте го добро времето, се најавуваат натпросечни температури

УХМР соопшти дека продолжува периодот на стабилно, сончево и топло време. Утре ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Во деновите од викендот во утринските […]

Вести

СНЕГ ЌЕ ВРНЕ И ДЕНЕСКА- не очекуваат и многу ниски минусни температури, УХМР најави и каков пресврт не очекува наскоро

Времето во земјава денеска ќе биде облачно со врнежи од снег, пообилни претпладне особено во јужните делови. Снежната покривка насекаде дополнително ќе се зголеми. Ќе дува умерен до засилен ветер […]

Вести

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: УХМР со најава за снег – еве колку ќе се спуштат температурите викендов

Од утре под влијание на многу студена воздушна маса од најсеверните географски ширини, времето ќе биде многу студено со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. […]

Вести

Доаѓа невреме: Вечерва ќе има обилни врнежи, а еве какво ќе биде времето утре

УХМР најавува дека до крајот на денов бранот врнежи што попладнево ги зафати северозападните делови од земјата, ќе се прошири секаде. Во западните и југозападните делови се очекуваат пообилни и […]

Вести

Времето до среда студено и ведро, а за во четврток подгответе се – ќе има снег!

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе почне да дува јужен ветер, […]

Вести

ДЕЦАТА ОВОЈ ВИКЕНД ИМААТ ПРИЧИНА ЗА РАДОСТ- еве што најавува УХМР за во сабота и недела

За време на викендот под влијание на циклонска активност и влажна воздушна маса ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините од снег. УХМР најавува дека повремено […]

Вести

Денеска облачно време со утринска магла- УХМР со најава за снег и тоа многу набрзо, еве кога доаѓа

Времето денеска ќе биде умерено облачно, претпладне по котлините со појава на магла и ниска облачност. По одделни котлини маглата ќе се задржи во поголем дел од денот. Ќе дува […]

Вести

УХМР најавува снег: Еве ги деталите за временската прогноза денес, во наредните денови не очекува целосен пресврт

Времето во земјава ќе биде претежно облачно, во источните делови со повремени сончеви периоди. Во западните делови ќе има услови за слаб локален дожд, а на планините за слаб снег. […]