Технологија

Технологија

Живее без срце 148 дена?

Лекарите на чешкиот Институт на Јакуб Холик му извршија уникатна операција, со која му вградија специјални пумпи на батерии наместо срце. Јакуб изјави: „ Се е исто само што немам […]

Технологија

Diablo III се продаде во 10 милиони примероци, WoW загуби 1,1 милиони корисници

Activision Blizzard ги објавија своите финансиски резултати за вториот квартал од годината. Благодарение на рекордна продажба на Diablo III (10 милиони за два месеци и пол), Blizzard регистрираа најсилниот квартал […]

Технологија

Оделото со кое слета на месечината Нил Армстронг

  Еве ја спецификацијата на оделото на Нил Армстронг со кое што следа на месечината. Пулс24.мк е единствениот сајт во Македонија кој ја понуди оваа информација.   Производител: ILC индустрии […]

Технологија

Pivolend – официјална Android апликација за фестивалот во соработка со CodeWell

  Pivolend – официјална Android апликација за фестивалот во соработка со CodeWell од Ivan на August 25, 2012 со 0 Коментари во Android , Android , Android Апликации , Made in Macedonia На само 4 дена пред почетокот на еден од најголемите настани […]

Технологија

Пиволенд во соработка со CodeWell, ги почасти своите посетители со бесплатна Андроид апликација

Пиволенд во соработка со CodeWell, ги почасти своите посетители со бесплатна Андроид апликација.     На само 4 дена пред почетокот на еден од најголемите настани кои се одржуваат на […]

Технологија

Судска одлука за милијарда долари отштета за Apple од Samsung

Американската порота во петокот пресуди дека јужнокорејската компанија Samsung ги копирала карактеристиките на многу популарните уреди IPhone и iPad поради што на американската компанија Apple треба да и’ исплати над […]

Технологија

Местото на слетување на Curiosity именувано по писателот Бредбери

Експертите на американската агенција за вселенски истражувања NASA на местото од слетување на роверот Curiosity на Марс му го дадоа името на неодамна починатиот американски писател на научна фантастика, авторот […]

Технологија

Apple патентираше технологија за блокирање реклами на телевизија и радио

Корпорацијата Apple во САД ја патентираше технологијата којашто автоматски ги блокира несаканите содржини за корисникот, вклучувајќи и рекламирање додека се следи телевизија или слуша радио, објави интернет страницата на американскиот биро […]