Култура

Култура

Отворен саемот со најголема душа: Од денес до 18-ти април во Скопје се одржува Саем на книгата со над 70 издавачи

Повеќе од 70 издавачи од Македонија и од странство од денеска до 18-ти април ќе се претстават на 28-от Меѓународен саем на книгата, што официјално беше отворен синоќа.На отворањето на […]

Култура

ИСИДОРА БЈЕЛИЦА И КРИСТИНА КОВАЧ НА ШТАНДОТ НА ПРОСВЕТНО ДЕЛО

Меѓу многубројните промоции кои ќе се случуваат на штандот на Просветно дело на претстојниот Саем на книгата, централно место имаат оние на збирката раскази Да се љуби и да се умре […]

Култура

Поддршка на македонската уметност

11 април 2016, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство објавува дека на годинашниот Саем на книга штандот на оваа издавачка куќа ќе биде илустриран со цртежи направени на […]

Култура

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан објавена во Велика Британија

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан, во оригинал на македонски и препеана на англиски јазик, е објавена во новиот број на британското книжевно списание „Калина Ривју“. Песните на Етернијан ги избра, ги […]

Култура

Филип Петровски: Сите заедно ја пишуваме историјата на Македонија

Државниот архив на Република Македонија, на 01 април 2016 година свечено го одбележа јубилејното постоење од 65 години.На свечената манифестација присуствуваа и 20 преставници од националните архиви на 12 земји. […]

Култура

Настан во МКЦ со Проф. Ард Луи од Оксфорд / „Oxford Connections“

Во јубилејната петта година од своето постоење Балканскиот институт за вера и култура (БИВК) ја организита шестата по ред „Oxford Connections” програма преку која досега во Македонија гостувале преку педесет […]

Култура

Свечена академија по повод 65-годишнината од формирањето на Државниот архив на Република Македонија

На 1 април 2016 година со почеток од 20:00 часот во Македонски народен театар (МНТ), Државниот архив организира Свечена академија по повод 65-годишнината од формирањето на Архивот. Почесен покровител на […]

Култура

НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола ќе го прослави 71. роденден

На денешен ден пред 71 година со решение на Градскиот народен добро (ГНО) на 25.03.1945 година, основана е Градската библиотека во Битола. Таа почнала да работи со книжен фонд од […]