Свет

Економија

Затишје на европските берзи

Европските акции во средата се стабилизираа, со оглед дека ентузијазмот на инвеститорите го пригушија слабите деловни извештаи на компаниите, а се очекуваат и нови важни макроекономски показатели до Европа.Лондонски FTSЕ […]

Вести

Генералот Ален ги образложи причините за своето пензионирање

Американскиот генерал Џон Ален кој во вторникот му соопшти на претседателот Барак Обама дека одлучил да се пензионира наместо да ја преземе командата на НАТО во Европа, во средата телевизиската […]

Економија

FBI се приклучи во истрагата за купување на акции на Heinz

Американското Федерално истражни биро (FBI) се приклучи кон истрагите за сомнителното тргување со акциите еден ден пред минатонеделниот договор за преземање на прехранбениот гигант NJ Neinz Co.Американскиот фискален регулатор, Комисијата […]

Култура

По интензивната кампања заврши гласањето за Оскарите

По интензивната медиумска кампања, во која холивудските филмски куќи потрошија милионски суми, во раните утрински часови по американско време во средата заврши гласањето за најважните филмски награди Оскарите, коишто ќе […]

Економија

Цената на нафтата стабилна

Цената на барел нафта остана во средата речиси непроменета со оглед дека изгледите за зголемено производство до Саудиска Арабија го неутрализираа оптимизмот во врска со закрепнување на светската економија и […]

Балкан

Десетици илјади Грци протестираат на улиците, помали судири со полицијата

Десетици илјади Грци излегоа во средата на улиците на главниот град Атина протестирајќи против намалувањето на платите и зголемувањето на даноците, во текот на 24-часовниот генерален штрајк поради кој не […]

Економија

Raiffeisen Bank International со загуба во четвртото тромесечје

Австрискиот банкарски гигант Raiffeisen Bank International (RBI) во средата соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварил загуба, која ја припишува на низа еднократни стапки.Според прелиминарните деловни податоци за […]

Вести

Кина ги отфрли обвинувањата за информатичко пиратство

 Кина категорички ги отфрли во средата извештаите на американската компанија за информатичка безбедност која ја обвини кинеската армија за информатичко пиратство и хакерски напади врз американските владини агенции, медиуми и […]