Ознака: Илинден

Вести

Лага е дека ќе се менува само името, се менува и македонскиот државен и институционален идентитет!

Лага е дека со овој грчки договор ќе се менува само името на нашата држава. Напротив, се менува и македонскиот државен и институционален идентитет. Лага е дека со овој грчки […]

Uncategorized

Почнаа честувањата за Илинден во Крушево

Чествувањата по повод 115-годишнината од Илинденското востание почнаа претпладнево во Крушево со положување цвеќиња и оддавање почит на гробот на претседателот на Крушевската република во „Македониумот“ на Гумење, на споменикот […]

Вести

Пред 100 години за прв пат се славеше Илинден: Погледнете ги деталите за чествувањето на овој голем ден

Крушево и Македонија ги чествуваат 115-те години од Илинденското востание и Крушевската Република. Илинден е еден од меѓниците на македонската историја. Но кога првпат официјално се прославил големиот датум од […]

Вести

УХМР најавува нестабилно време за Илинден

Нестабилно време најавува УХМР за 2-ри август, кога Македонија го одбележува националниот празник Илинден. Во петок на повеќе места се очекуваат поинтензивен пороен дожд и грмежи, локално и во форма […]