Ознака: лимон

Живот

Седум позитивни ефекти на лимонот врз вашиот организам

Лимонот е корисен на повеќе начини и има разновидна примена.Овој жолт плод содржи голема количина на витамин Ц, но и други витамини (витамин Б, рибофлавин) и минерали како калиум, калциум, […]

Живот

ПИЈТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН: Еве зошто сокот од лимон е одличен за вашето тело

Пијте лимонада наутро, пред појадок, а тоа ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе се спречи калориите да се „залепат“ на критичните места. Не само што лимон помага во губење […]

Живот

Лимон,сол и бибер како лек за воспалено грло,забоболка и настинка

Комбинацијата на лимон, сол и бибер не само што може да ви послужи за зачинување на салатата, туку може да ја употребите и како лек.Неколку работи можете да ги излечите […]

Живот

Ова е лекот за СИЛНА ГЛАВОБОЛКА, болки во желудник и дијареја

Здравствените проблеми како што се главоболката, мачнината, болките во желудникот и дијарејата не можат да се сместат во категоријата болести, но без сомнение се многу непријатни за организмот и имаат […]

Живот

Исчистете го организмот од вируси и бактерии со терапија со лимон

Веќе 4000 години лимонот не се заобиколува во природното лекување и кулинарство. Богат е со витамин Ц и калиум, а содржи и доволна количина на магнезиум, калциум и фосфор. Свежо […]

Живот

Намалете го нивото на лош холестерол во крвта со напиток кој се подготвува на многу едноставен начин

Освен што го намалува нивото на лошите масти во телото, овој магичен напиток го чисти организмот од токсини и ја подобрува циркулацијата.Магдоносот во секојдневната подготовка на јадењата се додава како […]

Живот

Конзумирајте ја оваа смеса и за три недели салото на стомакот ќе го снема

Тргнете го салото од стомакот кој е една од најкритичните зони со три намирници од кујната кои се многу корисни и здрави.Ренот има доста витамини и е многу корисен, има […]