Ознака: совети

Здравје

10 ПРЕДНОСТИ НА ЦИМЕТОТ ШТО МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ

Циметот е еден од најстарите познати зачини, а се споменува дури и во Библијата. Поради своите лековити својства долго време бил користен во различни медицински традиции во светот, а модерните […]

Живот

Утринското вежбање е важно за вашето здравје, овие 5 причини треба да ги знаете

Започнувањето на денот со утринско вежбање има свои предности, особено ако не можете да вежбате навечер. Ова се пет причини за тоа зошто утринското вежбање е важно за вашето здравје. […]

Живот

Дали сте слушнале за ФЛЕКСИТАРИЈАНСКАТА ДИЕТА? Со помалку месо, помалу килограми!

Првите сериозни сончеви зраци веќе укажуваат на пролет некаде во воздухот, што значи дека е време да се оди на некоја од диетите и со тоа да се ослободиме од […]

Здравје

Зошто калинката се смета за едно од најлековитите овошја на светот?

Чистењето калинка не е некоја интересна активност, но малку труд дефинитивно ќе се исплати. Постојат голем број причини зошто оваа есен треба да јадете калинки. …засега се смета дека калинката […]

Живот

Биохемичарката Марва Вагаршаковна (88): Сите болести доаѓаат директно од цревата

Марва дава едноставни правила кои треба да ги следите за да имате здраво тело и бистар ум: 1.ИЗБОР НА ХРАНАНикој не сака да се разболи. Желбата – ништо да не […]

Здравје

Грицкањето бадеми буквално може да спаси живот

Дневната конзумација на бадеми драстично ја намалува појавата на промени во структурата на ткивата предизвикани од болести кои доведуваат до рак на дебелото црево, па се вели дека тоа буквално […]

Живот

Зошто икаме и како да се ослободиме од него?

Во поголемиот дел од случаите, икањето е безопасно но понекогаш тоа може да биде и симптом на некој посериозен здравствен проблем.Икањето претставува состојба на неконтролирана контракција на дијафрагмата, при што […]