Ознака: Тереза Меј

Свет

Тереза Меј денес и официјално си поднесува оставка

Британската премиерка Тереза Меј денес и официјално ќе поднесе оставка од местото лидер на владејачката Конзервативна партија, но ќе остане на премиерското место до изборот на нејзин наследник од редовите на […]

Свет

Се очекува Меј денес да го објави датумот на својата оставка

Како што јавуваат британски медиуми, се очекува премиерката Тереза Меј денес да го објави датумот за своја оставка. Тоа, пак, ќе покрене “трка” за нов лидер, кој најверојатно ќе инсистира […]

Свет

Пораката на Меј е јасна-Само продолжете со Брегзит

Премиерката на Велика Британија, Тереза ​​Меј вчера изјавила дека локалните избори биле многу тешки за конзервативната партија и резултатот покажал дека државата мора да продолжи со процесот на напуштање на […]

Вести Свет

Тереза Меј ќе се сретне со Меркел и Макрон

Премиерката на Британија, Тереза Меј денес во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел. Потоа во Париз ќе има средба и со францускиот претседател Емануел Макрон. Овие средби […]

Вести Свет

“Критичен“ состанок на Тереза Меј со високи министри околу Брегзит

Денес британската премиерка Тереза Меј ќе одржи многу важен состанок со членови на Владата. Тој би можел да ја реши иднината на проблематичниот процес Брегзит и нејзината судбина како премиерка. […]

Вести Свет

Тереза Меј не се откажува од спроведување на Брегзитот

Британската премиерка, Тереза Меј изјави дека е решена да го спроведе Брегзитот и ги повика пратениците да ја поддржат спогодбата која Парламентот два пати ја одби. – Се надевам искрено […]

Вести Свет

Ќе и се гласа ли вечер на Тереза Меј недоверба?

Според соопштение на пратеникот Ендру Бриџен од Конзервативната партија, кој долго време ја критикува Меј, парламентарната фракција на британските конзервативци може вечер да гласа за недоверба на лидерката на партијата и […]