Ознака: Митко Чавков

Вести

Чавков: Незаконското ангажирање на припадници на Алфите можеше да предизвика несогледливи последици

Незаконското ангажирање на припадници на Алфите можеше да предизвика несогледливи последици, тврди директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков во интервју за неделникот Република.Тој не ја исклучува можноста од […]

Вести

ФОТО: Кој, како и зошто пушти вооружени Алфи со криминални досиеја во МВР?

Добив информација дека припадници на единицата Алфи биле распоредени неколку тима во околината на Министерството за внатрешни работи, а некаде во 14: 30 часот влегле и во Министерството за внатрешни […]

Вести

Чавков: Алфите кои ги вработи Спасовски сакаа со автоматско оружје да извршат упад во МВР

Добив информација дека припадници на единицата Алфи биле распоредени неколку тима во околината на Министерството за внатрешни работи, а некаде во 14: 30 часот влегле и во Министерството за внатрешни […]

Вести

ФОТО: ЕБР на терен – справување со терористички закани во планина

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во рамки на обуката за логорување, изведоа тактичко-показна вежба со три различни сценарија за справување со терористички закани во планина.Единицата за време на […]

Вести

Андонов е новиот министер за внатрешни работи

Оливер Андонов е новиот министер за внатрешни работи, кој доаѓа на местото на Митко Чавков кој денеска поднесе оставка. Предлогот на Владата во Собранието вечерва беше поддржан со 65 гласови […]

Вести

Димитриев: Андонов е човек со кредибилитет и професионално ќе ја извршува функцијата

Премиерот Емил Димитриев, го предложи Оливер Андонов за нов министер за внатрешни работи. Во својот говор пред пратениците образложи зошто Андонов е предложен за оваа функција.Се работи за поранешен припадник […]

Вести

Оливер Андонов за нов министер за внатрешни работи, Чавков нов директор на БЈБ, Владимир Атанасовски нов директор на УБК

Митко Чавков министерот за внатрешни работи поднесе оставка, а Оливер Андонов е предлог за нов министер за внатрешни работи, потврди за МИА владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.– Може да потврдам дека […]

Вести

ФОТО: ОВА се уапсените македонски државјани кои биле дел од ИД

На 12-ти овој месец во синхронизирана акција на македонската во соработка со турската полиција од слобода беа лишени пет македонски државјани, осомничени за членство во Исламската Држава.Акцијата, информираше денес министерот […]