Ознака: Митко Чавков

Вести

Чавков: Евакуирани се над 2.500 лица

Од страна на МВР за ефикасно справување со последиците од невремето, а согласно упатството за оперативни постапки во услови на кризна состојба, беа преземени активности на брзо излегување на местото […]

Вести

Чавков: Состојбата во поплавените подрачја значително се подобрува

Во моментов состојбата можам да кажам дека значително се подобрува, се вложуваат максимални напори, институциите на системот функционираат. На ниво на влада беше донесена одлука, прогласена е кризна состојба, формиран […]

Вести

Груевски посети поплавени куќи во Црешево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и денес е на терен меѓу жителите од поплавените подрачја.Тој го посети и селото Црешево каде невремето од минатиот викенд предизвика многу штети. Груевски по разговор со […]

Вести

Чавков: Специјалните сили го пребаруваат секој милиметар

Во вода, кал, под возила, планини од шут, уште од рани зори, специјалците Тигри го пребаруваат реонот околу Смиљковското езеро, ја бараат 16 месечната Елиф, девојчето кое семејството во понеделникот […]

Вести

Трајановски, Мисајловски, Тодоров и Чавков се на терен во повеќе настрадани подрачја

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска посети неколку населени места кои беа погодени од големото невреме што пред два дена го зафати Скопје.Трајановски заедно со министрите за здравство, за внатрешни […]

Вести

Пријавата на Чавков против Спасовски 4 месеци стагнира во Јавното обвинителство

Четири месеци откако е поднесена кривична пријава против поранешниот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски за непочитување судска одлука со која практично му беше наредено да ги врати состојбите […]

Вести

Чавков: Измените на Законот на внатрешни работи не се донесени за дневно-партиски цели

Измените на Законот за внатрешни работи и за полиција не се донесени за дневно-партиски цели, туку се работи за системски решенија, законски решенија насочени кон зајакнување на институционалните капацитети на […]

Вести

МВР со нов мобилен систем за снимање со камери: Ќе се заштитат правата на граѓаните

МВР денеска на граничен премин Табановце го промовираше новиот мобилен систем за снимање со камери, чија цел е да се подобри квалитетот на полициското работење, да се заштитат правата на […]