Ознака: Барселона

Меѓународен фудбал

Ново соочување на Реал и Барса, 225-то „Ел Класико“

Новото соочување на Реал и Барселона, во 225-то „Ел Класико“ е дербито на 26.коло во Примера, кое во петок ќе биде отворено со натпреварот помеѓу Хетафе и Сарагоса. Првенствениот дуел […]

Меѓународен фудбал

Барселона надиграна во Милан, Шалке непоразен во Истанбул

Фудбалерите на Милан ја надиграа Барселона и победија со 2:0, додека Галатасарај и Шалке одиграа 1:1, во првите осмина финални натпревари во Лигата на шампиони.Милан тактички ја надигра Барселона, кој […]

Меѓународен фудбал

Берлускони: Двајца ќе го чуваат Меси, Пирло не требаше да замине

Екипата на Милан, во среда, на домашен терен ќе ја пречека Барселона, во првиот осмина финален натпревар во Лигата на шампиони.Барса е фаворит во овој двомеч, а претседателот на Милан, […]

Меѓународен фудбал

УЕФА со допинг контрола на фудбалерите на Барселона

Контролата за допинг на УЕФА во петок по тренингот ги изненди фудбалерите на Барселона. Луѓето од УЕФА однеле по случаен избор десет фудбалери на тестирање – меѓу нив не бил […]

Меѓународен фудбал

(Видео) Сите 86 голови на Лионел Меси во едно видео!

Аргентинскиот магионичар Лионел Меси го скрши рекордот на легендарниот Германец Герд Милер за број на постигнати голови во една календарска година, откако на натпреварот против Бетис во Севиља постигна 2 […]

Меѓународен фудбал

Најскапите во фудбалот

“Pluri Consultoria”, бразилкската маркетиншка агенција, за потребите на бразилското списание Globoesporte ја процени точната вредност на најдобрите светски фудбалери.  На првото место очекувано се најде Лионел Меси, пред Кристиано Роналдо […]

Меѓународен фудбал

(Видео) Барселона не мора да се грижи за иднината – запознајте ги следните Меси, Чави и Иниеста

Барселона е позната по “La Masia”, една од најдобрите младински академии за фудбал на светот.  “La Masia” ги создаде Меси, Чави, Иниеста, Фабрегас, Гуардиола и десетици други големи фудбалери. BarcaTV […]

Меѓународен фудбал

Меси го пропушта мечот против Алавес

Тренерот на Барселона Тито Виланова донесе одлука најдобриот фудбалер Лионел Меси да го одмори на средбата во рамки на Купот на Кралот против Алавес. Со ваквата одлука на Виланова, легендарниот […]

Меѓународен фудбал

Зошто Пеп Гуардиола ќе заврши во Манчестер Јунајтед

Доаѓањето на Пеп Гуардиола на клупата на Челзи отсекогаш било проблем. Зошто тренер кој имаше толку добар доверлив однос со Барселона би ја ризикувал својата репутација во клуб кој приредува […]