Ознака: дрон

Сцена

Шок најава на Марко Миљковиќ: „Породувањето на Луна ќе го снимам со дрон“!

Марко Миљковиќ поради коронавирусот нема да смее да присуствува на породувањето на неговата сопруга Луна, па ссмислил како да го сними раѓањето на нивната ќерка Миа. „Поради корната, лекарите не […]

Технологија

Претставен најголемиот дрон на светот кој во лет може да испука ракети

Претставен најголемиот дрон на светот кој во лет може да испука ракети Дронот е висок 5,4 метри, распонот на крилјата е 18,2 метри и должината 24,3 метри. Поради овие димензии, […]

Видео Избор на уредникот

Скопје снимено од дрон, како после АПОКАЛИПСА (видео + фото)

Скопје снимено од дрон, како после АПОКАЛИПСА Снимено е вчера, 28 март 2020, по стапувањето на сила на ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС. Скопје, полициски час, 28 март 2020 Скопје, полициски час, 28 […]

Вести

Кина користи дронови за предупредување на граѓаните од коронавирусот

Кинеските власти почнаа да користат дронови со спикерфони, со цел да ги предупредат граѓаните да носат заштитни маски. Одлуката е донесена поради ширењето на коронавирусот. Досега од вирусот починалле 305 […]

Занимливости

Совршено лице на був: Со дрон случајно снимил „мистериозен” феномен на снег

Снимката која се појави на интернет покажува дека Британецот Крис Бароу (59), со дрон „фатил“ феномен, кој инаку е карактеристичен за житните полиња и повеќето филмови со вонземјани. Бароу снимил […]

Вести

Поради дрон нема полетувања од аеродромот Хитроу

Авионите од аеродромот Хитроу во Лондон не полетуваат откако во близина на аеродромот е забележан дрон. Портпаролката на аеродромот Хитроу изјави дека полицијата работи на спречување каква било закана за […]

Вести

Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема за заштита од дронови

Лондонските аеродроми „Гетвик“ и „Хитроу“ нарачаа воена опрема за заштита од дронови, вредна неколку милиони фунти, откако неодамна се случија инциденти со овие беспилотни летала, поради што воздушниот сообраќај во […]