Вести

Вести

САД го карактеризираше нападот во Бенгази како терористички

   Директорот на американскиот Центар за антитерористичка борба (NCTC), Метју Ослен во средата изјави дека нападот изведен на 11-ти септември врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази е „терористички чин“. […]

Вести

Меркел: И покрај кризата, ЕУ е отворена за цел Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека вратата на Европската унија и натаму е отворена за сите земји од Западен Балкан кои ќе ги исполнат условите, и покрај кризата во ЕУ. […]

Вести

Во Санкт Петербург бараат забрана за користење на „крајот на светот“

Група членови на Собранието на рускиот град Санкт Петербург предложија градоначалникот законски да забрани медиумите да го споменуваат „крајот на светот“ до кој според календарот на Маите ќе дојде во […]

Вести

Продолжува падот на директните инвестиции во Кина

  Директните странски вложувања во Кина повторно паднаа во август како резултат на продолжените слабости на кинеската и на глобалната економија, објави во средата владата во Пекинг. Вложувањата од странство […]

Вести

Се расветлуваат шпекулациите за смртта на турскиот претседател Озал

  Телото на поранешниот турски претседател Тургут Озал кој почина пред деветнаесет години ќе биде ексхумирано поради расветлување на долгогодишните шпекулациите околу неговата смрт, јавува дописникот на Макфакс од Истанбул. […]

Вести

Австралија ги отфрли истополовите бракови

Австралискиот парламент негативно се изјасни по иницијативата за легализација на геј-браковите по неколкудневна жестока дебата. Претставничкиот дом го отфрли нацрт-законот за легализација на истополните бракови со 98 наспроти 42 гласови. […]